Być może każdy z nas, bez wyjątku, często spotyka się z ludźmi toksycznymi, których chcemy uniknąć. Ale co jeśli ci ludzie są rzeczywiście naszymi partnerami i jesteśmy w nich naprawdę zakochani? W swojej książce pt. “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej” Renata Kim przedstawia czytelnikom opowieści o ofiarach przemocy psychicznej w kilku rodzajach związków. Przemoc, której ofiara nie rozumie, a co najważniejsze, musi pokonać bardzo długą i wyboistą drogę do uwolnienia się w jej wyniku.

Co odkryjemy w tej publikacji?

Książka oparta jest na wspomnieniach różnych osób, przeplatanych wywiadami i opiniami ekspertów. Autorka chce poznać punkt widzenia ofiar przemocy psychicznej, a przede wszystkim to, dlaczego takie osoby tkwią w naprawdę niebezpiecznych związkach, niekiedy dość długo. Próbuje ona znaleźć odpowiedzi na pytania, co ich napędza i dlaczego tak trudno jest im się uwolnić.

Kogo może zainteresować ta publikacja?

Łatwo jest nam wchłonąć historie cierpienia innych ludzi z wystarczająco dobrych powodów. Publikacja pt. “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej” jest jak naprawdę dobrą kolekcją, niesamowicie uzależniająca. Jej czytelnicy należą do dwóch grup. Są tacy, którzy pochłaniają nędzę innych, którzy szukają wrażeń, którzy cieszą się, że nie są ofiarami, którzy śmieją się z pewnej naiwności czy głupoty. Ale są też inni, którzy wykorzystują wiedzę, której nauczyli się z twojej książki, aby pomóc ofiarom przemocy psychicznej i starają się je zrozumieć. Według Renaty Kim, pacjent potrzebuje właśnie tego, zrozumienia i wsparcia drugiego zwykłego człowieka.

Czego dowiemy się o problemach innych z tej książki?

Z powodu tej formy przemocy, tak naprawdę nie ma dobrego rozwiązania. Jedyne, co można zrobić, to uciec jak najdalej od kata. Odetnijmy wszelki kontakt z nim. Z inteligentnym ruchem i manipulacją, i naszymi własnymi hormonami, może to nie być takie proste. Szczególnie dla tych, którzy mają niską samoocenę, brak poczucia własnej wartości, a czasem nawet dla tych, którzy uważają, że na to zasługują i na nic dobrego więcej.

Zalety tej lektury

Książka to dobrze napisany i bardzo osobisty raport. To pouczająca lektura, którą każdy powinien przeczytać. Może nigdy nie doświadczymy takiej sytuacji z pierwszej ręki, ale kto wie, czy nie będziemy musieli wspierać swojej siostry lub dobrego przyjaciela.

Renaty Kim Dlaczego nikt nie widzi, że umieram, publikacja Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej, książka Dlaczego nikt nie widzi, że umieram