W swoim kolejnym dziennikarskim wyzwaniu Renata Kim postanowiła poruszyć bardzo delikatny akord, przełamać bardzo silne tabu i zmierzyć się z bolesnym problemem. W swojej najnowszej książce Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej ze strony www.taniaksiazka.pl daje on głos więcej niż kilku bohaterom, którzy doświadczyli przemocy psychicznej i daje siłę tym, którzy cierpią z powodu tego wyzwania.

Co jest wartościowego w tej książce?

Autor dobrze zna mechanizmy, które rządzą relacjami, w których dochodzi do przemocy. Bo, jak przyznaje, ona też tego doświadczyła. Rozmowy z ofiarami i książki o przemocy psychicznej tak bardzo jej pomogły, że teraz postanowiła pomóc tym, którzy mają problemy z brutalnymi partnerami. Zebrała relacje kilkunastu waszych ofiar, mężczyzn i kobiet, w zbiorze książce “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej” i może pokazać nam wszystkim, co dzieje się dziś w świecie wielu polskich mieszkań. Są to historie mężczyzn i kobiet, którzy są uzależnieni od swoich partnerów. Ta zależność jest wygodna dla sprawcy – przez pryzmat miłości można wyjaśnić:

  • wszystkie jego kłamstwa,
  • podstęp,
  • zdradę,
  • przemoc fizyczną.

Jak pomocna może być ta publikacja?

Autorka pokazuje krok po kroku, jak wejść w toksyczny związek, jak z czasem można zrobić coś dobrego ze słabościami drugiej osoby i jak ofiary nie chcą zaakceptować faktu, że są wykorzystywane przez przestępcę. Podkreśla ona eskalację zachowań stanowiących nadużycie psychologiczne. Dla większości z nas, ta książka może być wiadrem zimnej wody. Dla innych ofiar w nim, może być jak łaska. Proces uzależnienia się od oprawcy jest zazwyczaj przerażająco podobny i płeć, wiek, pochodzenie lub orientacja seksualna zazwyczaj nie mają znaczenia. Nie ma potrzeby oszukiwać. Ofiara zazwyczaj nie chce widzieć prawdy.

Kto jest jeszcze narratorem w tej książce?

Ponadto, publikująca ten zbiór przeprowadza również wywiady z profesjonalistami, którzy zajmowali się sytuacjami przemocy: terapeutami, którzy pomagają kobietom i mężczyznom zakończyć toksyczne związki, a także z prawnikami ze względu na fakt, że uzależnienie często wiąże się z uzależnieniem majątkowym, oraz sądami, które udowodniły akty przemocy psychicznej. Okazuje się, że to wszystko nie jest takie proste. Wielu psychologów porównuje proces rozpuszczania uzależnienia do radzenia sobie z brutalnym związkiem.